Är det gluten i Couscous?

Fråga:

Hej, jag undrar om det är gluten i couscous, eller om det är glutenfritt så vi kan äta det?

Dietistens Svar:

När det gäller Är det gluten i Couscous? Couscous innehåller tyvärr gluten. Couscous är små förkokta gryn gjorda av durumvetets kärna. Durumvete är inte glutenfritt. I fullkornscouscous ingår hela kornet, kli, grodd, och kärna. Om du har celiaki, glutenintolerans eller vill äta glutenfritt kan du inte äta couscous.

Couscous innehåller gluten.

Couscous är gott att ha i vegetariska biffar, sallader eller att servera istället för ris.

Är det gluten i Couscous? är skrivet av Sten, svaret är granskat av Leg Dietist Louise Malmberg


Liknande frågor och svar som Är det gluten i Couscous?:

Är det gluten i Bovete? >>

Är det gluten i havregryn? >>

Är det gluten i bulgur? >>

Är det gluten i ris? >>

Är det gluten i potatis? >>

Är det gluten i chips? >>

Glutenfri soja? >>

Gluten och alkohol? >>

Havre och sädesallergi ? >>

Gluten i aminosyror? >>


Andra aktuella frågor om allergi och diet:

Vad är Tahini? Allergi mot Tahini? >>

Kalktillskott till 6-åring med mjölkproteinallergi >>

Beta-karoten >>

Vad är Aprikoskärnor? >>

Vetestärkelse >>

Näringsbrist vid citrusallergi? >>

Nötter i choklad.. >>

Veteallergi-diagnos >>

Såser utan tomat? >>

Är det gluten i potatis? >>




Detta är en avdelning på allergimat.com som är under arbete och förnyelse.

Annons

Prova Plus+ gratis i 7 dagar

Anpassat för just dig

Personligt anpassat innehåll. Vi filtrerar automatiskt recept och tips som matchar just din profil och dina unika behov.

69 kr/mån • Ingen bindningstid

Sara

"Äntligen slipper jag oroa mig för felaktiga ingredienser."

Sara
Allergimat Premium